gasperrr Administrator foruma
Pridružen/-a: 19.11. 2014, 15:25 Prispevkov: 4
|
Objavljeno: 19 Nov 2014 19:34 Naslov sporočila: Kokcidioza |
|
|
Bolezenski znaki: razlikujemo med črevesno in jeterno kokcidiozo.
Za črevesno kokcidiozo obolijo 1 do 3 mesece stari mladiči, sledi močan pogin. Znaki: napet trebuh,,kratko dihanje, žival se poskuša olajšati z udarjanjem prednjih nog,hujšanje,driska,apatičnost.
Jeterno kokcidiozo redko spremlja akuten potek bolezni in tudi izgube so redke. Pogost spremljevalni pojav iz rej z nastilom so vozliči, veliki kot proso in strnjeni žolčni kanali v jetrih. Če ne zadostimo povišanim potrebam živali po vitaminu A, so občutljive za infekcije, razvoj je slab in plodnost nezadovoljiva.
Vzroki: trajna oblika za infekcijo sposobnih povzročiteljev (oociste) okuži žival s kontaminirano hrano ali vodo in razjeda črevesno sluznico. Zaradi prebavnih motenj živali hujšajo,v črevesju se tvorijo plini. Skozi poškodovano sluznico pride do zastrupitve zaradi prehoda črevesne vsebine v kri. Kokcidioza ogroža posebno živali v reji z nastilom, vendar tudi zreja v kletkah z mrežastim dnom ne izključuje popolnoma možnosti okužb živali s črevesno kokcidiozo. Jeterna kokcidioza pa se pri zadnjem načinu reje le redko pojavi.
Zdravljenje: Na podlagi kontrole vzorcev iztrebkov je mogoče zaščititi čredo z dodajanjem zdravil v pitno vodo.
Zaščitni ukrepi: Krmi oziroma vodi za odstavljene mladiče dodajamo kokcidiostatike. Vseljevanje hlevov z mladiči oz. pitanci izvedemo po metodi all in - all out. Pomembna je še uporaba dezinfekcijskih sredstev, ki delujejo proti trajnim oblikam okužbe.
(dr. Wolfgang Schlolaut,Klaus Lange; Kuncereja) |
|